obrazek

 

 

Tytuł projektu: "Szansa dla rodziny - program wsparcia dla rodzin korzystających z pomocy społecznej w Mieście Żory" realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki; Nazwa priorytetu: VII Promocja integracji społecznej; Nazwa działania: 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji; Nazwa poddziałania: 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej

 

Cel główny projektu: Wzrost poziomu integracji społecznej poprzez zapobieżenie wykluczeniu społecznemu.

 

Grupa docelowa:Projekt został skierowany do 10 osób dorosłych w wieku od 21 do 59 roku życia bezrobotnych, nieaktywnych zawodowo lub zatrudnionych, zagrożonych wykluczeniem społecznym z co najmniej jednego z powodów określonych w art. 7 ustawy o pomocy społecznej z dnia 12.03.2004 roku, korzystających ze świadczeń Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żorach.  W ramach projektu objęto wsparciem osoby samotne lub osoby z rodzin niewydolnych wychowawczo, w których kumulacja negatywnych zjawisk spowodowała ograniczenie władzy rodzicielskiej poprzez umieszczenie dzieci w pieczy zastępczej lub gdzie istniało realne zagrożenie odebrania dzieci.

 

DZIAŁANIA W PROJEKCIE

asystent rodziny: w ramach zadania zatrudniony został asystent rodziny na umowę o pracę w wymiarze 1/2 etatu. Jego zadaniem było zgodnie z ustawą z dnia 09.06.2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej przede wszystkim udzielanie pomocy beneficjentom w poprawie ich sytuacji życiowej, w tym w zdobywaniu umiejętności prawidłowego prowadzenia gospodarstwa domowego, wypełniania funkcji opiekuńczo - wychowawczych. Ponadto jego zadaniem było przygotowanie indywidualnych planów pracy, które dotyczyły rozwiązywania problemów (m.in. bytowych, wychowawczych i społecznych).

 

pomoc psychologiczna: w ramach zadania zatrudniono psychologa - umowa zlecenie (dla każdego beneficjenta 2 godziny miesięcznie przez okres 10 miesięcy). Zadaniem psychologa były indywidualne konsultacje w miejscu zamieszkania beneficjentów oraz sporządzenie opinii początkowej i końcowej dotyczącej problemów danej rodziny.

 

Trening Skutecznego Rodzica wg Thomasa Gordona: w ramach niniejszego działania przeprowadzono cyklu spotkań o charakterze edukacyjnym. Trening wykonany został w ramach usługi (24 godziny zegarowe zajęć, które zostały przeprowadzone w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy). Uczestnicy kursu nabyli umiejętności w zakresie: identyfikowania w czasie interakcji z drugą osobą po czyjej stronie leży problem, aktywnego słuchania, komunikatów typu "JA", przestawienia się z mówienia na słuchanie, sposobu rozwiązywania konfliktów, umiejętności rozwiązywania konfliktów wartości i przekonań pomiędzy osobami.

 

warsztaty o charakterze profilaktycznym: w ramach niniejszego zadania przeprowadzono zajęcia o charakterze profilaktycznym dla dzieci uczestników projektu pozostających pod ich aktualną opieką. Zajęcia zorganizowane zostały w ramach usługi i odbywały się  równocześnie z zajęciami dla dorosłych uczestników projektu - Treningiem Skutecznego Rodzica. Zajęcia obejmowały 24 godziny zegarowe w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy. W ramach niniejszych zajęć położono nacisk na kształtowanie odpowiednich wzorców zachowań oraz umiejętności radzenia sobie z negatywnymi emocjami małoletnich uczestników projektu.

indywidualne doradztwo zawodowe: zaplanowano, aby każdy uczestnik projektu skorzystał z dwugodzinnych konsultacji z doradcą zawodowym. Konsultacje odbyły się w godzinach dogodnych dla uczestników projektu w ich miejscu zamieszkania.

 

Całkowita wartość projektu: 98.707,55 zł

Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego:    85.875,57 zł

Wkład własny: 12.831,98 zł