"Aktywni razem - Program aktywnej integracji poprzez aktywizację zawodową i społeczną osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w Mieście Żory" realizowany dla Osi priorytetowej IX Włączenie społeczne, Działania 9.1 Aktywna integracja, Poddziałania 9.1.6 Programy aktywnej integracji osób i grup zagrożonych wykluczeniem społecznym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020" w Mieście Żory realizowany jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w partnerstwie z Polskim Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Żorach. Celem głównym projektu trwającego w latach 2016 - 2017 jest zwiększenie zdolności do zatrudnienia oraz integracji społeczno zawodowej osób i grup zagrożonych wykluczeniem społecznym. Grupę docelową stanowi 40 osób w tym: osoby bezrobotne, bezdomne, uzależnione, głęboko niepełnosprawne intelektualnie po 25 roku życia, rodzice zastępczy i wychowankowie pieczy zastępczej.  W okresie od stycznia do grudnia 2016r. wsparciem objęto łącznie 38 osób, w tym 6 osób głęboko niepełnosprawnych intelektualnie 12 osób bezrobotnych, bezdomnych, uzależnionych, głównie mieszkańców schroniska dla bezdomnych, 10 wychowanków pieczy zastępczej i 10 rodziców zastępczych. Dla osób głęboko niepełnosprawnych intelektualnie w ramach projektu zapewniono: działania rewalidacyjne prowadzone przez oligofrenopedagoga, rehabilitacyjne świadczone przez fizjoterapeutę, zabiegi higieniczne wykonywane przez opiekuna osoby niepełnosprawnej. Prowadzono również dodatkową terapia przez ekspresję w postaci muzykoterapii  i dogoterapii. Na rzecz ww. osób prowadzono również pracę socjalną.
W ramach projektu pokryto także zakup paliwa i koszty wynagrodzenia kierowcy, który od poniedziałku do piątku odpowiedzialny jest za transport uczestników projektu na zajęcia do budynku OREW wraz z odwozem do ich miejsc zamieszkania. Z kolei w 2016r. osobom bezrobotnych, bezdomnym, uzależnionym, mieszkańcom schroniska dla bezdomnych w ramach projektu zapewniono pracę socjalną, indywidualną i grupową terapię odwykową, doradztwo zawodowe, kursy zawodowe tj.:
operator  - wielozadaniowe zasilacze hydrauliczne, operator - frezarki do nawierzchni dróg o szerokości frezowania do 1200 m, tapicer , obsługa wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem, uprawnienia SEP "E" do 1 kV - aktualizacja uprawnień, elektryk z uprawnieniami SEP, posadzkarz - płytkarz oraz staże zawodowe. Po zakończonych stażach zawodowych 5 osób pojęło zatrudnienie w ramach umów cywilno-prawnych, z czego 2 osoby w Spółce Nowe Miasto w Żorach i 3 osoby w Centrum Organizacji Pozarządowych w Żorach. W przypadku wychowanków pieczy zastępczej w 2016r. zapewniono wsparcie w postaci indywidualnych zajęć ogólnorozwojowych rozwijających zainteresowanie i talent tj. np. nauka gry: na gitarze, instrumentach klawiszowych, szachów, squasha, układów tanecznych Mażoretek oraz indywidualnych zajęć wyrównawczych z języków obcych i matematyki. Z kolei rodzicom zastępczym udzielono wsparcia w postaci pracy socjalnej, indywidualnych porad prawnych i warsztatów edukacyjnych z zakresu szerokorozumianej współpracy z rodziną naturalną dziecka umieszczonego w pieczy zastępczej.    

 

 

Całkowita wartość projektu: 754.420,53 zł

 

Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego: 641.257,45 zł

 

Wkład własny: 113.163,08 zł

 

 

Od stycznia do grudnia 2016 wykorzystano:

 

Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego: 293.118,40 zł

 

Wkład własny: 44.155,04 zł